Ćmy – nocne motyle
Wieczorem 1 lipca we wiacie edukacyjnej „Ostoja” w leśnictwie Jata odbyło się otwarte spotkanie pn. „Ćmy – nocne motyle”. Na wstępie wszystkich uczestników powitał Wojciech Okliński wiceprezes Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego „Orlik”.
W następnej kolejności odbyła się projekcja filmu „Chrońmy Europejskie Motyle”, którego bohaterami były motyle – przeplatka aurinia, czerwończyk fioletek, czerwończyk nieparek, modraszek telejus, modraszek nausitous. Film zwraca uwagę na zagrożenia dla siedlisk tych i innych chronionych motyli. Podczas spotkania dr Artur Baranowski z Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie opowiedział o ćmach. O zmierzchu rozpoczęły się odłowy nocnych motyli. Do oświetlonego ekranu przyleciały m.in. Selenia tetralunaria, Sphinx pinastri, Phalera bucephala, Lymantria monacha, Deilephila elpenor, Euproctis chrysorrhoea, Ourapteryx sambucaria. Wieczór oraz znaczna część nocy upłynęły na rozmowach przy ognisku. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło 51 osób, w tym osiemnaścioro dzieci.
Odbyło się ono w ramach projektu pn. „Ziemia Łukowska – nasza mała ojczyzna jakiej nie znamy”, który jest finansowany ze środków konkursu grantowego „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje Funduszu Inicjatyw Obywatelskich”. Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, przy współpracy Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku UKSW w Warszawie oraz Gminy Łuków i Nadleśnictwa Łuków.
Więcej zdjęć na naszym profilu facebookowym: https://www.facebook.com/tphorlik/photos/?tab=album&album_id=618408091667259
Fot. Dariusz Nikiel.