Spotkanie miłośników sów w Ryżkach

Około 120 osób skorzystało z propozycji udziału w pierwszym w tym roku spotkaniu pod hasłem „Sowia Noc”. Tym razem miłośników tych ptaków gościły Ryżki w gminie Łuków, a pokazy, prelekcje i wystawy odbywały się w miejscowym Centrum Integracji Pokoleń.

Na zaproszenie Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego „Orlik” i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ryżek „Ryżkowiacy” odpowiedziały przede wszystkim dzieci i młodzież. – Większość stanowili mieszkańcy Ryżek i okolic, ale warto podkreślić, że tylko kilka osób już bywało na takich spotkaniach. Cieszymy się, że możemy edukować nowe osoby, szczególnie z młodszego pokolenia – podsumowują organizatorzy.

Jedną z największych atrakcji były pokazy sokolnicze. Uczestnicy spotkania poznali płomykówkę „Gucia”, puszczyka mszarnego „Borysa”, puchacza bengalskiego „Frugo” i puchacza syberyjskiego „Bubusia”, który wystąpił w najnowszym teledysku Maryli Rodowicz do piosenki „W sumie nie jest źle”.

Podczas spotkania młodzi ludzie obejrzeli m.in. prezentację na temat wierzeń i przesądów związanych z sowami, diaporamę „Sowa mądra głowa” znanego polskiego fotografika przyrody Cezarego Pióro i dokumentalny film przyrodniczy Artura Tabora „Sowy Polski” oraz wzięli udział w warsztatach budowy budek lęgowych. Była również wystawa „Nasze sowy” o 13 gatunkach tych ptaków występujących w Europie, uwiecznionych na zdjęciach przez Cezarego Pióro, Piotra Szewczyka i Romana Korlagę oraz kolorowanie rysunków sów, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci.

Ze względu na nagły powrót zimy organizatorzy zrezygnowali z wyjścia do lasu na nasłuchiwanie sów, a wszystko zakończyło się wspólnym ogniskiem, połączonym z zabawami na śniegu.

Kolejna, organizowana już po raz dziesiąty, „Sowia Noc” jest planowana na jesień tego roku, ale miejsca spotkania na razie jej pomysłodawcy nie chcą zdradzić. Poprzednie odbywały się w Żdżarach, Krynce, Gręzówce i Gołąbkach w gminie Łuków oraz w gminach Adamów, Krzywda i Trzebieszów.

Spotkanie w Ryżkach zorganizowali TPH „Orlik”, Gmina Łuków, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ryżek „Ryżkowiacy”, a medialnie wspierali Informacyjna Agencja Samorządowa, Telewizja Łuków Master TV, portal podlasie2.pl, Katolickie Radio Podlasie.

Fotogaleria dostępna na:

Źródło: IAS24.EU; fot. Martyna Paczuska.

Comments are Disabled