Konferencja historyczna z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

80. rocznica wybuchu II wojny światowej skłania zarówno do refleksji jak i podsumowań dotyczących stanu wiedzy historycznej o tamtych okrutnych i tragicznych wydarzeniach dla Łukowa, Polski, Europy oraz Świata.

W dniu 12 września 2019 r. /czwartek/ w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie o godz. 13:00 , odbędzie się konferencja historyczna z okazji 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Swoje prelekcje zaprezentują:
♦ dr Mariusz Sawa z Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN – „Nazizm i komunizm wobec Polski i Polaków”
♦ Marcin Gomółka – „Geneza wybuchu II wojny światowej”
♦ Michał Mojski – „Łuków w czasie II wojny światowej”.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa fotografii Henryka Nowosielskiego pseud. Vickers pt. „Ci, co przetrwali przeciwności…” Unikatowe fotografie wykonane zostały w 1944r., na zlecenie kpt. Wacława Rejmaka peud. Ostoja przez sierż. „Vickersa”. Henryk Nowosielski był wówczas zastępcą rejonu IV, a następnie komendantem parku sprzętu motorowego i łączności w Obwodzie AK Łuków.
Fotografie na wystawę zostały udostępnione przez Pana Zbigniewa Nowosielskiego syna Pana Henryka. To właśnie Pan Zbigniew w 1966r. w uszkodzonej gipsowej statuetce Tadeusza Kościuszki odkrył zawinięte zwoje negatywów z których pochodzą prezentowane na wystawie fotografie.

Do udziału w Konferencji zapraszają: Muzeum Regionalne, Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne ORLIK, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej.

Comments are Disabled