I Pieszy Rajd Śladami kpt. „Ostoi”

_D322496

Blisko 40 osób wzięło udział w dwudniowym I Pieszym Rajdzie Śladami kpt. Ostoi, który odbył się w dniach 18 – 19 czerwca. Jego uczestnicy, wśród których byli nie tylko mieszkańcy Łukowa i okolic, ale także Lublina i Łomianek, pokonali 28 kilometrów, by w ten sposób dać wyraz pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Podziemnego Państwa Polskiego, w szczególności o I Batalionie 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Dzieci, w tym kilkuosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół w Świdrach, pokonały dystans 10 km.

Trasa rozpoczynała się na cmentarzu w Łukowie, gdzie uczestnicy Rajdu pomodlili się wspólnie przy grobie żołnierzy poległych w 1944r. pod Gręzówką. Następnie pokonując kolejne kilometry przez lasy łukowskie, zatrzymywali się przy pomnikach osób, które zostawiły trwały ślad w historii Ziemi Łukowskiej. Pierwszym przystankiem był pomnik samego kpt. „Ostoi” – patrona Rajdu. Kolejnym był pomnik upamiętniający żołnierzy poległych 20 lipca 1944r. w bitwie pod Gręzówką, w dalszej kolejności kwatera wojskowa na cmentarzu w Gręzówce i pomnik ks. Stanisława Brzóski – bohatera Powstania Styczniowego. W godzinach popołudniowych cała grupa dotarła do bazy Rajdu, znajdującej się we wiacie edukacyjnej Nadleśnictwa Łuków „Ostoja”. Tu, po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku, nastąpiła dalsza – historyczno-edukacyjna część programu. Wprowadzenie do spotkania zrobił Ryszard Grafik – prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, który opowiedział o zorganizowaniu i funkcjonowaniu obozu partyzanckiego AK w lasach rezerwatu Jata i o jego dowódcy – kpt. Wacławie Rejmaku ps. „Ostoja”. Doskonałym dopełnieniem opowieści partyzanckich, było wystąpienie Zbigniewa Nowosielskiego – syna kpt. Henryka Nowosielskiego ps. „Vickers”, autora zdjęć obozu, które można było oglądać na towarzyszącej Rajdowi wystawie. Opowiedział on, w jaki sposób zdjęcia przetrwały do czasów współczesnych, a także o zapomnianych bohaterach Armii Krajowej. Poza wysłuchaniem partyzanckich historii, był czas na wspólne śpiewanie przy ognisku pieśni historycznych i wojskowych. Pierwszy dzień Rajdu zakończył pokaz filmów: „Ostoja”, „Kasanci z Jaty”, „Orlik” i „Zapora”.

Drugiego dnia – w niedzielę, wszyscy udali się pod, oddalony o 4 km od bazy i położony w pobliżu funkcjonującego w 1944r. obozu partyzanckiego I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej, pomnik żołnierzy Armii Krajowej, by tam uczestniczyć we mszy św. sprawowanej przez ks. kanonika Stanisława Chodźkę – proboszcza parafii Zbuczyn. W homilii podkreślił on aspekt trudu, jaki towarzyszył zarówno stacjonującym w Jacie partyzantom, jak i uczestnikom Rajdu. Takie samo ma być chrześcijaństwo – wymagające i odpowiedzialne. Po mszy odbył się uroczysty apel poległych i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Kolejny dzień w bazie Rajdu obfitował w elementy edukacji historycznej i przyrodniczej. Odbyła się tego dnia prezentacja wyposażenia, uzbrojenia i umundurowania wojskowego. Nadleśnictwo Łuków zaś zaprezentowało dary lasu pokazując ich praktyczne zastosowanie.

Na zakończenie Rajdu każdy jego uczestnik otrzymał pamiątkowy zestaw kart pocztowych wykonanych ze zdjęć Henryka Nowosielskiego pseud. Vickers.

Bardzo szczególnym gościem Rajdu była bratanica „Ostoi” – Irena Toporowska, która z wielkim wzruszeniem podziękowała wszystkim za krzewienie pamięci o jej stryju.

Organizator Rajdu – Światowy Związek Armii Krajowej Koło Łuków i jego partnerzy – Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, gmina Łuków, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju i Nadleśnictwo Łuków zapewniają, że wydarzenie będzie miało charakter cykliczny i już dziś zapraszają na kolejny Rajd za rok.

Więcej zdjęć na naszym profilu facebookowym: https://www.facebook.com/tphorlik/photos/?tab=album&album_id=611004119074323

Oprac. Edyta Katarzyna Kuć – UG Łuków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *