Radiowa Noc w Muzeum Henryka Sienkiewicza

DSCF1766„Radiową nocą” w Woli Okrzejskiej członkowie Towarzystwa Przyrodniczo-Historyczego „Orlik” zakończyli edukacyjną podróż po ciekawych, a nie zawsze dobrze znanych, zakątkach Ziemi Łukowskiej. Z ich propozycji, przygotowanej na noc z soboty 13 na niedzielę 14 sierpnia, skorzystali miłośnicy krótkofalarstwa, literatury i historii, nie tylko z gminy Krzywda, ale nawet z Lublina, Warszawy, czy Wrocławia.

Ostatnie spotkanie w ramach projektu „Ziemia Łukowska – nasza mała ojczyzna jakiej nie znamy” rozpoczął skarbnik TPH „Orlik” Robert Wysokiński, który nawiązał do obchodzonego Roku Sienkiewiczowskiego oraz postaci niedawno zmarłego Antoniego Cybulskiego, wieloletniego dyrektora i twórcy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, którego pamięć uczczono symboliczną minutą ciszy. Jego syn i obecny dyrektor muzeum Maciej Cybulski był przewodnikiem uczestników „Radiowej nocy” po ekspozycjach, związanych z polskim noblistą, zasypując gości barwnymi opowieściami o Henryku Sienkiewiczu, jego życiu, twórczości oraz związkach z Ziemią Łukowską i samą Wolą Okrzejską.

Dalszą część spotkania, która odbyła się w miejscowym parku, poprowadzili Michał Świder i Mariusz Ciszak SQ8JCB, którzy mówili m.in. o początkach radia, wyjaśnili jakie są cele służby radioamatorskiej i co trzeba zrobić żeby zostać krótkofalowcem. Przypomnieli na przykład, że pierwsze transmisje transatlantyckie przeprowadził w 1901 roku Guglielmo Mraconi, Aleksandr Stiepanowicz Popow zbudował „aparat do wykrywania burz”, Michael Faraday odkrył kluczowe dla radia zjawisko indukcji magnetycznej, Samuel Morse jako pierwszy opatentował telegraf, a za ojca radia jest uznawany Nikola Tesla.  Prelegenci wyjaśnili też, że amatorska służba radiotelekomunikacyjna to nawiązywanie wzajemnych łączności na wydzielonych pasmach radiowych wyłącznie dla potrzeb własnych w celach niezarobkowych. Praktyczne zastosowanie tych zasad zaprezentował Mariusz Ciszak, który prowadził łączność pod znakiem okolicznościowym HF2016HS z korespondentami z Polski, Rosji, Anglii, Chorwacji, Serbii, Niemiec, Francji i Grecji oraz prowadził nasłuch radiostacji amatorskich z USA.

Niezwykle atrakcyjne, szczególnie dla dzieci, były zabawy szermiercze mieczami Go-Now, które okazały się tak frapujące, że do wyjątkowych pojedynków zaangażowali się również starsi uczestnicy spotkania.

Po części praktycznej w „Kinie Nocnym” odbyły się projekcje filmów opowiadających o historii i bohaterach Ziemi Łukowskiej z okresu okupacji niemieckiej, a całość dopełniła multimedialna diaporama przyrodnicza Piotra Szewczyka „Tak blisko nas…” oraz ognisko.

Organizatorami nocnego spotkania byli TPH „Orlik” i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, wspierani przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie, Lokalną Grupę Działania „Razem ku lepszej przyszłości” i Gmina Krzywda.

Projekt „Ziemia Łukowska – nasza mała ojczyzna jakiej nie znamy” by finansowany ze środków konkursu grantowego „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje Funduszu Inicjatyw Obywatelskich”.

Więcej zdjęć na naszym profilu facebookowym: https://www.facebook.com/tphorlik/photos/?tab=album&album_id=638076536367081

Oprac. Włodzimierz Sierociuk IAS24.eu/Robert Wysokiński

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *