Nadanie rondu w Łukowie imienia Jana Dębskiego – zaproszenie

zaproszenie-dziadek1-kopiaŚwiatowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Łuków, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik” oraz Burmistrz Miasta Łuków i Rada Miasta Łuków zapraszają na uroczystość nadania rondu imienia JANA DĘBSKIEGO.

Uroczyste odsłonięcie tablic będzie miało miejsce u zbiegu ulic: Alei Wojska Polskiego i ul. Parkowej w Łukowie w dniu 3 października 2016r. o godz. 13.00.

JAN DĘBSKI – urodzony 20 marca 1921r., harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, używał pseudonimów „Ryszard” i „Szron”. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W niemieckiej niewoli od sierpnia 1944 r. przebywał w obozach koncentracyjnych w Mauthausen – Gusen i w Linzu II w Austrii. Po powrocie do Łukowa pełnił obowiązki Komendanta Hufca ZHP, za co był wielokrotnie represjonowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Od początku istnienia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej aktywnie działa w Kole Łuków, gdzie pełni nieprzerwanie przez wszystkie lata funkcję skarbnika. Pan Jan Dębski wykonał szereg projektów pomników i tablic m.in. pomnika poległych harcerek i harcerzy na cmentarzu w Łukowie, pomnika upamiętniającego stacjonowanie I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej w uroczysku leśnym Jata; pomnika w szkole w Zagoździu upamiętniającego poległych w latach 1939-44 oficerów i żołnierzy Armii Krajowej Komendy Obwodu Łuków i Rejonu III oraz pomnika w Lesie Kryńszczak upamiętniającego poległych 20 lipca 1944 żołnierzy AK w bitwie pod Gręzówką. Pomimo podeszłego wieku uczestniczy też w wielu spotkaniach z dziećmi i młodzieżą przekazując im swoją wiedzę historyczną. Zmarł 3 czerwca 2015r.

W marcu 2016r. o nadanie rondu imienia Jana Dębskiego wnioskowali: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Łuków, Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne Orlik oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska Żołnierzy 9 Podlaskiej Dywizji AK z Warszawy.

Zarząd TPH Orlik wniosek uzasadniał następująco:

„Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne „Orlik” popiera inicjatywę nadania imienia Jana Dębskiego jednemu z rond w Łukowie, mianowicie na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Parkowej.

Jan Dębski – członek „Szarych Szeregów”, żołnierz Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień obozu Mauthausen – Gusen, prześladowany po wojnie przez UB, całym swoim życiem potwierdzał szlachetne wartości takie, jak patriotyzm, honor, poszanowanie pamięci historycznej. Znajdowało to wyraz w konkretnych działaniach – projektowaniu i budowie pomników upamiętniających bohaterów wojennych, współorganizowaniu uroczystości historyczno – patriotycznych, przekazywaniu wiedzy historycznej młodemu pokoleniu. Ta ostatnia działalność było jego szczególną troską, bowiem w edukacji młodych ludzi widział wielki potencjał w budowaniu dobrej i bezpiecznej przyszłości.

Członkowie Towarzystwa Przyrodniczo – Historycznego „Orlik” od lat współpracowali z Janem Dębskim w ramach zachowania pamięci historycznej, dlatego z pełnym przekonaniem rekomendują upamiętnienie Jego Osoby poprzez nadanie rondu imienia Jana Dębskiego. Ma to także wymiar edukacyjny, bowiem życie i postawa Jana Dębskiego mogą i powinny stanowić wzór do naśladowania przez każdego młodego człowieka.”

Uchwała o nadaniu rodu, u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Parkowej, imienia Jana Dębskiego została podjęta jednogłośnie przez Radę Miasta Łuków w dniu 16 czerwca 2016r.

Więcej szczegółów na: https://www.facebook.com/events/1188916611169188/

plakat

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *