Jesienna edycja Sowiej Nocy

Po raz kolejny nasze Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne „Orlik” przeprowadziło spotkanie z cyklu „Sowia Noc”. Tym razem gościliśmy 6 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Adamowie, gdzie zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez Panią Dyrektor Iwonę Adamską.

Jak zawsze, chcieliśmy przybliżyć uczestnikom spotkania, zwłaszcza tym najmłodszym, gdzie żyją, czym się żywią, jak wyglądają, a także jak można pomóc, sowom występującym w naszym sąsiedztwie. Już na początku, zostaliśmy miło zaskoczeni ilością osób, wśród uczestników, które widziały w swoim życiu sowę na żywo bądź słyszały jak się odzywa. Dzieci jak i dorośli, podczas wykładów, mogli usłyszeć na temat gatunków sów, jakie występują w Powiecie Łukowskim dzięki Wojciechowi Oklińskiemu – wiceprezesowi TPH „Orlika”, a także zaznajomić się jak wyglądają oraz jak powstają budki lęgowe dla tych ptaków. Poszczególne gatunki, przybliżył film pt. „Sowy Polski” Artura Tabora. Uczestnicy mogli również spróbować samodzielnie zbadać dietę sów, dokonując analizy wypluwek. Mimo tak wielu atrakcji, największe emocje wzbudził we wszystkich pokaz sokolniczy z udziałem sów, oraz Jastrzębia Harrisa. Każdy mógł dotknąć, a nawet zrobić sobie zdjęcie z ulubionym gatunkiem sowy.

Z radością spoglądaliśmy na uśmiechy dzieci które miło spędziły czas, poszerzając swoją wiedzę.

Po przeprowadzeniu „Sowiej Nocy” w Adamowie, udaliśmy się do Woli Okrzejskiej, na zaproszenie Macieja Cybulskiego – dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza, gdzie 7 października przeprowadziliśmy kolejne spotkanie z sowami. Uczestników wydarzenia jak i dobrego humoru nie zabrakło i tym razem. Z sowami zapoznawaliśmy przybyłych, w oficynie dworskiej, dzięki czemu każdy mógł zwiedzić muzeum, a całe spotkanie miało niepowtarzalny charakter. Dzieci jak i dorośli wysłuchali prezentacji Wojciecha Oklińskiego na temat sów występujących w Powiecie Łukowskim, zaś Martyna Paczuska opowiedziała o przesądach i wierzeniach dotyczących sów. Każdy mógł spróbować wydobywać resztki pokarmowe z sowich wypluwek lub pomóc w budowie budek lęgowych. Po prezentacjach nadszedł czas na pokaz sokolniczy. Gucio, Bubuś – to imiona sów, które najbardziej spodobały się uczestnikom. Każdy mógł przyjrzeć się sowom z bliska, dotknąć ich, a nawet zrobić sobie z nimi zdjęcie. Dodatkowych emocji dostarczył Jastrząb Harrisa, który zaprezentował kilka sztuczek. Na zakończenie, najbardziej wytrwali uczestnicy „Sowiej Nocy” udali się na ognisko, a co tam się działo … to już pozostanie sowiarską tajemnicą.

Fotogaleria  z Sowiej Nocy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Adamowie dostępna TUTAJ.

Fotogaleria  z Sowiej Nocy w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej dostępna TUTAJ.

Oprac. Martyna Paczuska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *