Sowia Noc 2017 /edycja wiosenna/

31 marca 2017r. Szkoła Podstawowa w Szaniawach oraz dzień później 1 kwietnia Zespół Szkół w Gołąbkach gościły uczestników Sowiej Nocy.

Projekt edukacyjny skierowany jest do osób, które chcą wspólnie poznawać świat tych ptaków, ich rolę w polskich legendach i kulturze oraz poszczególne gatunki, wyniki badań i metody ochrony. Takie spotkania są organizowane od kilku lat, ale wciąż cieszą się duża popularnością. W tegorocznym wzięło udział blisko 250 ornitologów amatorów. Byli wśród zarówno debiutanci, jak i prawdziwi weterani „Sowich Nocy”, którzy od początku uczestniczą w takich spotkaniach. Zgodnie z niepisaną tradycją jedną z największych atrakcji był pokaz sokolniczy z udziałem płomykówki „Gucia”, puszczyka mszarnego „Borysa” i puchacza bengalskiego o imieniu „Frugo”, którzy byli gośćmi poprzednich spotkań, ale tym razem do tego grona dołączył… „Olaf” czyli puchacz europejski. Największą ochotę do igraszek z widzami przejawiał „Frugo”, który był najchętniej wykorzystywanym obiektem podczas spontanicznych sesji fotograficznych. On też najczęściej latał nad głowami zgromadzonych, a także siadał na rękawicy sokolniczej trzymanej przez uczestników „Sowiej Nocy”.

Bardzo ciekawa okazała się również prelekcja Martyny Paczuskiej z Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego „Orlik” na temat przesądów i wierzeń, związanych z sowami, analiza wypluwek, czyli pozostałości po sowim pokarmie i konkurs wiedzy ornitologicznej. W programie spotkania były również warsztaty budowy budek lęgowych, prelekcja Wojciecha Oklińskiego z TPH „Orlik” o sowach na terenie powiatu łukowskiego, pokaz filmu „Sowy Polski” ze zdjęciami Artura Tabora oraz diaporamy „Sowa mądra głowa” Cezarego Pióro.

Ostatnim punktem „Sowiej Nocy” było wyjście do pobliskiego lasu na nocne wabienie i nasłuchiwanie sów, połączone z ogniskiem.

Inicjatywa miłośników ptaków z Łukowa i okolic ma coraz większy zasięg. Początkowo odbywała się tylko w gminie Łuków, w ubiegłym roku także w Wohyniu, a tegoroczna edycja obejmuje cztery miejsca. Oprócz Gołąbek w gminie Łuków, w miniony weekend podobne spotkanie odbyło się w Szaniawach w gminie Trzebieszów, a kolejne są planowane na październik w Adamowie i w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej w gminie Krzywda z okazji 50-lecia placówki.

Organizatorami „Sowiej Nocy” są Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, Gmina Łuków, Nadleśnictwo Łuków, firma „Agro-Top” i ZS w Gołąbkach.

Źródło: ISA24.eu

Fotorelacja:
Sowia Noc w Szaniawach – https://www.facebook.com/pg/tphorlik/photos/?tab=album&album_id=766389786869088
Sowia Noc w Gołabkach – https://www.facebook.com/pg/tphorlik/photos/?tab=album&album_id=766550040186396

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. More Info | Close