„Quo vadis” – plener u Sienkiewicza

_DSF5085

Grupa fotografów wzięła udział w plenerze fotograficznym, do udziału w którym zaprosiło Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik” oraz dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Pan Maciej Cybulski.

Plener odbył się w minionym tygodniu. Grupa fotografów, zawodowców jak i amatorów, spędziła w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia Henryka Sienkiewicza, dwa dni: 25 i 26 maja. Ich spotkanie rozpoczęły zajęcia edukacyjne poświęcone zagadnieniom fotografii i fotografii przyrodniczej. Wzięli w nich udział uczniowie ze szkół w Woli Okrzejskiej i Krzywdzie. Zajęcia poprowadzili Paweł Przeździak i Robert Wysokiński z Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego „Orlik”. Poruszono zagadnienia związane z fotografią i fotografią przyrodniczą. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o sprzęcie niezbędnym do fotografii otaczającej przyrody oraz tajnikach fotografii przyrodniczej. Zaprezentowano multimedialne diaporamy prezentujące fotografie przyrodnicze m.in.: „Tak blisko nas” – Piotra Szewczyka oraz „Rezerwat Jata – nieznany ląd”. Okazało się, że uczniowie są wytrawnymi obserwatorami otaczającego ich świata przyrody  i dzielili się z prowadzącymi spotkanie swoimi obserwacjami.

Po zajęciach rozpoczął się plener fotograficzny, który trwał do popołudnia następnego dnia. W spotkaniu wzięli udział miłośnicy fotografii, zarówno osoby zajmujące się zawodowo fotografią, jak i amatorzy czy osoby pragnące rozpocząć przygodę z tą dziedziną sztuki. W tym dniu fotografowano Wolę Okrzejską, Okrzeję – kościół gdzie znajduje się chrzcielnica, przy której został ochrzczony Henryk Sienkiewicz, cmentarz, na którym jest grób matki Sienkiewicza oraz kopiec Noblisty, z którego można podziwiać panoramę roztaczającą się na pobliską okolicę. Dla uczestników pleneru ważnym elementem były też rozmowy z mieszkańcami. Wieczorem fotografowano ekspozycje muzealne. Po zachodzie słońca przy ognisku nie było końca rozmowom o fotografii, stronach rodzinnych Henryka Sienkiewicza, przyrodzie. Uczestnicy pleneru obejrzeli również multimedialne diaporamy, te same które rano oglądali uczniowie.

Drugi dzień rozpoczął się bardzo wcześnie bo już przed wschodem słońca. Pobudkę zarządzono na 3.50 aby dotrzeć do odpowiedniego miejsca do fotografowania zanim słońce wyłoni się zza horyzontu. Następnie uczestnicy wybrali się w miejsca związane z Sienkiewiczem: Ułęż, Rudą, Burzec oraz ponownie Okrzeję.

Teraz uczestnicy pleneru przygotują swoje propozycje fotografii na wystawę poplenerową, która wstępnie planowana jest na sierpień.

Plener odbył się w ramach projektu „Ziemia Łukowska – nasza mała ojczyzna jakiej nie znamy”, który został dofinansowany ze środków konkursu grantowego „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje Funduszu Inicjatyw Obywatelskich”.

Więcej zdjęć ze spotkania znajduje się na naszym profilu na facebooku.

Oprac. Anna Kupińska/Robert Wysokiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *